Režim barev a barvový prostor

Vytvoření tiskových dat v CMYK

Tisková data vytvořte v režimu barev CMYK. U tiskových dat, která obdržíme v režimu barev RGB, proběhne automatická konverze do režimu CMYK. Vezměte prosím v úvahu, že při převodu RGB na CMYK může dojít ke změnám barev, protože ne všechny barvy RGB lze zobrazit i v barvovém prostoru CMYK.

RGB vs. CMYK: Rozdíly v zobrazování barev

RGB

Tato fotografie v režimu RGB má brilantní barvy s vysokou saturací.

Zobrazování barev na obrazovce: RGB (aditivní míchání barev)

CMYK

Stejná fotografie v režimu CMYK nepůsobí tak zářivě jako v režimu RGB.

Reprodukce barev na tiskovém produktu: CMYK (subtraktivní míchání barev)

Na obrazovkách počítačů, notebooků, tabletů a chytrých telefonů se barvy zobrazují v režimu RGB. Zobrazení se liší dle nastavení (např. jasu, kontrastu, teploty barev a kalibrace) a také kvality zpracování displeje. Pro přesnou reprodukci barev (jako na tiskových produktech) je nezbytná kalibrace a profilace obrazovky s využitím měřicího přístroje. Prostřednictvím výstupního náhledu ve vašem programu, zvaného také „softproof“, je simulován barevný výsledek při tisku.

 

Vlastnosti různých potiskovaných materiálů

Při výrobě vašeho tiskového produktu závisí zobrazení barev i na zvoleném potiskovaném materiálu.

 

 • Různé papíry mají odlišné vlastnosti. Recyklované papíry mají tendenci k šedožlutému zbarvení, zatímco ofsetové nebo křídové papíry bývají zbarvené spíše do bílé nebo modré barvy. Pro srovnání a lepší posouzení druhů papíru, gramáží a úprav povrchu si můžete objednat a využít náš vzorník papírů.
 • Také u reklamního zboží a textilií se mohou skutečné výsledky tisku kvůli různým potiskovaným materiálům mírně lišit od zvolené přímé barvy.

 

Profily barev

Profily barev, resp. zdrojové profily, jsou potřebné k tomu, aby se zajistila co nejpřesnější interpretace barevných odstínů z obrazových dat na nejrůznějších výstupních zařízeních (např. na obrazovce nebo tiskárně). Tisková data proto vždy opatřete profilem barev, přizpůsobeným danému produktu a papíru/potiskovanému materiálu. Odpovídající informace naleznete v části „Upozornění ohledně dat“ na straně s příslušným produktem v našem e-shopu.

Používá se zpravidla následující profil barev ICC:
 • Pro natírané papíry: PSO Coated v3 
  (např. ilustrační papír, MAGIC CHROME)
 • Pro nenatírané papíry: PSO Uncoated v3 FOGRA52
  (např. ofsetový, přírodní nebo recyklovaný papír)
 • Pro jiné materiály: PSO Coated v3
  (např. vlajky, bannery a reklamní stěny)

Na webu ECI (European Color Initiative) si tyto profiyl barev můžete bezplatně stáhnout.